Işın Karaca İle Çok Özel!

Işın Karaca, kralmuzik.com.tr’ye özel Serhat Tekin’in sorularını yanıtladı. Karaca, yeni çıkaracağı yeni albümü ve projeleri hakkında çok özel açıklamalar yaptı. 

İşte o röportaj;

Işın Karaca’nın senfoni albümü

 

Işın Karaca’nın senfoni albümünün kayıtları geçtiğimiz günlerde tamamlandı. Albümde hangi şarkıların yer alacağını, parçaların yeni halinin nasıl olacağını açıkçası çok merak ediyorum. Dinleyicinin şarkıları dinlemesine daha vakit varken Işın Karaca ile senfoni albümünün detaylarını ve üzerinde çalıştığı diğer işleri konuştum.

 

Işın uzunca bir süredir senfoni albümüne hazırlanıyorsun. Neler bekliyor dinleyiciyi?

 

Evet 3 yıldır bu albüm üzerinde çalışıyoruz. Eylül ayı gibi çıkarmayı düşünüyorum. Dünyayı takip ediyorum ve çok beğendiğim şarkıcı ve müzisyenlerin senfoni konserlerine gitmişliğim var. Gerçek müzisyen ve şarkıcıların kariyerinde olması gereken bir çalışma bence. Dinleyiciyi farklı bir yolculuğa çıkaracak albüm geliyor.

 

Riskli değil mi senfoni albümü çıkarmak? Malum şu an müzik piyasamızın durumu ortada. Satış kaygın var mı?

 

Çok piyasayı düşünerek hareket etmiyorum. Piyasanın ne düşündüğü ve nasıl müziklerin sattığı kariyerim boyunca hiç umurumda olmadı. Çok takmıyorum bunları. Benim en büyük rakibim yine benim.

 

Şarkıları seçerken zorlandın mı? Neye göre karar verdin ?

 

Senfoniye uygun olan, onu güzel yansıtacak şarkılarımın içinden seçtim. Bütün albümlerimden şarkılar var. İyi gitmiş şarkılarımı senfoniye çevirdik. 14 şarkılık bir albüm geliyor. Kocaman bir bebek.

 

Albüm okumaları nasıl geçti?

 

Senfonik bir albüm olduğu için tamamı akustik kaydedildi. Müziğin en salt haliyle düzenlendi. Şaşaadan uzak. Biliyorsun normalde albümlerde solistler 3’er 5’er kanal okuma yaparlar. Bu albümde tek kanal okuma oldu. Vokal desteği yok. Bunca yıldan sonra hala biraz stüdyo fobim olsa da süreç çok keyifli geçti. Can Yapıcıoğlu çok mükemmeliyetçi. Her şarkının en iyisi olması için çalıştı.

 

Şarkıların yeni hali nasıl oldu?

 

Düzenleme farklılıkları var tabi. Malum bugüne kadar alışık olduğumuz şarkıların düzenlemeleri gibi değil. Şarkı başladığında ‘Acaba bu şarkı neydi?’ diye dinleyici kendini zorlayabiliyor.

 

Az önce müzik piyasasına göre hareket etmediğini söyledin. Nedir şu anki duruma yorumun?

 

Gerçeği mi söyleyeyim yoksa yalan mı? ( Gülüyor ) Yıllardır söylediğim şeyi tekrar edeyim. Başa döneceğiz bence. Müzik bir çarktır. 40 yıllık bir döngü içerisindedir. Gelişen dünya bize başka bir şey anlatmaya çalışıyor tabi. Teknoloji araçlarına bakıyorsun, Instagram ve Tiktok mesela, şarkıları bile hızlandırıyorlar. Bir yerde bu düzene dur denileceğine inanıyorum.

 

Bir önerin var mı?

 

Ben hep kendimle yarışıyorum. Sektöre bir önerim yok. Sektör diye bir şey yok zaten. Artık bireysel, indie plak şirketleri var. Herkes kendi yağı ile kavruluyor. Herkesin elinde kendi mecrası var ve istediğini sunabiliyor. Global olmak için başka şeyler gerekiyor artık. Gerçek müzik yapanlar zaten ne yaptıklarını gayet iyi biliyor. Geri kalanlar artık ne istiyorsa onu yapsın.

 

Albümden önce dinleyicini bekleyen başka sürprizler var mı?

 

Haziran ayının sonuna doğru Sefa Cheshmberah ile bir düetimiz çıkacak. Bu bizim Sefa ile ikinci düetimiz biliyorsun. Yine çok iyi bir şarkı yakaladık. Birlikte okumaktan çok keyif alacağız. Müzikalitesi çok yüksek ve insanı hemen yakalayan bir şarkı geliyor. Şarkının ismi ‘Helal Değil’. Durmuyoruz çalışıyoruz anlayacağın.

 

Arabesk ve Türk Sanat Müziği proje albümlerinden sonra şimdi senfoni ile karşımızdasın. Kafanda başka projeler var mı?

 

Kafamda var bir şey. Galiba yine arabesk ama farklı formatta bir proje yapacağım. Yeni yıla doğru Işın Karaca ile bir arabesk gecesi projesi olabilir. Keyifli bir iş olacağını düşünüyorum çünkü canlı kaydedilecek.

 

Son zamanlarda dinlediğin, seni heyecanlandıran şarkılar veya şarkıcılar yok mu?

 

Serhat açıkçası ben bu aralar müzik dinleyecek pek vakit bulamıyorum. Ne yazık ki çok aynı geliyor duyduğum şarkılar. Listelerdeki algoritmalardan da hiç hoşnut değilim. Çok savaşan, güzel müzikler de var ama bir şekilde paylaşılamıyorlar ve algoritma onları öne çıkarmıyor. Haksız rekabetin olduğu bir ortamda yarışıyoruz. Paran varsa varsın. Paran yoksa yoksun. Böyle bir sistem oldu ne yazık ki. Elbette bunların arasında sıyrılan güzel işler oluyor ama beni yine eski müzikler çekiyor. Sanırım 2005 ya da 2006 en beğendiğim albümlerin çıkış tarihleri. Ondan sonrasında pek bir şey dinleyebildiğimi söyleyemem. Şarkılar şarkı formatında değil. Ya prozodi hataları var ya da edebiyattan yoksun. Anlayacağın müzikten bana biraz uzak geliyor şarkılar.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir