Merih Ermakastar İle Çok Özel!

Yeni şarkınız “Kalbim” in hikayesini bizimle paylaşır mısınız? Nasıl ortaya çıktı notalara döküldü?

 Kendi başıma kaldığım bir anda geldi ‘Kalbim’. Sözleri çok samimi ve içten gelince bestesindeki dinlendirici tarafı insanların kendinden bir parça bulmalarına sebep oldu. Kalbim’in bu derece samimi olması bence sevilmesini sağladı.

 Yeni projenizde kimlerle çalıştınız? Kimler size yol arkadaşlığı yaptı?

 Sevgili Tarık İster, parçayı dinler dinlemez hemen yapmalıyız dedi ve düzenlemesini çok kısa bir sürede bitirdi.Sevgili Fatih Çilingir de Hithouse müzikten hemen çıkaralım dedi. Tabii iyi bir iş ortaya çıkarabilmek için sizi anlayan destekleyen çok iyi de bir ekibinizin olması gerekiyor.  Eda, Cansu, Mehmet, Yelda, Berrak, Bahar, Ezgi, çok kısa zamanda verimli geçen toplantılarla yol haritası belirlediler.

22-04/25/ymz-gzhg.jpg

 Şarkının stüdyo aşaması nasıl geçti?

 Hakan Yelbiz ve Serkan Akbıyık son okumamı henüz yapmadan bas gitar ve piyano çalımlarını yaptılar. Selahattin Güzelel’in gitarı ve Tarık İster’in son dokunuşuyla iş benim okumama kalmıştı. Açıkçası o kadar çok kendi kendime söylemiştim ki parçayı çok uzun süren bir okuma olmadan duygu parçaya çok güzel yansıdı.

 Kayıt aşamasında duyguyu daha iyi yansıttığını düşündüğüm için biraz daha tiz bir tondan okumak istedim. ‘Kalbim’i dinlettiğim birçok arkadaşım bu tonun kendi tonum olmadığını ancak parçada başka bir albeni yarattığı konusunda hemfikir oldular. Üstüne Utku Ünsal da mix mastering yapınca dinlerken keyif aldığımız Kalbim’in stüdyo aşaması tamamlandı.

Ve Klip diyelim… Çekimler nasıl geçti, nasıl bir süreçti?

Klip zamanı devreye Tolga Çetin ve ekibi dahil oldu. Kısa ama hızlı bir zaman diliminde tüm planlar yapılmıştı. Öyle ki bir sabah “yarın klibi çekiyoruz” lafıyla kendimi sette buldum. Saçlarım Yıldırım Özdemir abime, kıyafetlerimi ise Özer abime emanet ettim. Bartuğ Sayılı aracılığıyla Click34photo setten görüntülerimizi aldı. Kapak fotoğrafı da Melih Kahveci tarafından burada çekildi zaten.

Herkesin kendi hayat hikayesinden bir parça bulmasını istediğimiz için sözlerin izleyiciye daha rahat geçeceğine inandığımız güzel resimleri Tolga Çetin seçti. Dilara Aras’da bizlere eşlik edince klibimiz Tolga Çetin ve Yağız Mehdi’nin kurgusu ardından izleyiciyle buluştu.

 Uzun zamandır bir sessizlik vardı sizin tarafınızdan.  Bir nadas sürece diyebilir miyiz? Bu süreçte neler yaptınız?

Hem kamerayı hem şarkı söylemeyi hem de beste yapmayı ben de çok özledim. Ara verdiğim süreçte seslendirme ve trompet şovlarına ağırlık vermiştim.

22-04/25/ab6761610000e5eb9b871b1eeb9d6391b0b5537d.jpg

 Şarkı yazarken nelerden ilham alır, nelerden beslenirsiniz?

 Kendi yaşadığım ya da yakın çevremde yaşanmış olan olaylardan çok etkileniyorum. Bunlar benim ilham kaynağım diyebilirim.

 “Kalbim” isimli şarkınızda farklı bir tını dinliyoruz… Siz kendi müzik tarzınızı nasıl yorumlarsınız?

 Stüdyo aşamasında bahsettiğim gibi ‘Kalbim’i bu tondan bu şekilde okumanın parçayı daha lezzetli bir hale getireceğini düşündük. Hatta biraz daha tiz mi okusak teklifime Tarık İster ve Tuğrul Cerrahoğlu müdahale etti.

 Müzik yaşamanızda dönüm noktam dediğiniz hikayeniz var mı? Ya da geçmişte keşke yapmasaydım dedikleriniz?

 Tüm öğretmenlerim, müzisyen annem ve babam, sahnesinde yer aldığım izlediğim tüm solist dostlarım, büyüklerim hep benim kilometre taşlarım oldu.

Gelecek proje planlarınız arasında neler var?

 İnsanların dinlerken ve izlerken keyif alacağı duygularına dokunan projeler üretmek ve içinde yer almak kısa ve orta vadede ki en büyük hedefim.

Eski bayramlar desek… Sizin için ne ifade ediyor? Çocukluğunuzdaki bayramlar?

Aile büyüklerini ziyaret, heyecan, coşku, harçlık, pamuk şeker, lunapark… Kare kare bunlar geliyor gözümün önüne. İletişimin daha sıcak olduğu dönemler yaşanıyordu çocukluğumuzda… Bayramların heyecanı bambaşkaydı o zamanlar.

Peki aile olarak bir bayram ritüeliniz var mı?

Mutlaka aile büyüklerimizle buluşulur, ziyaretler yapılır ve her bayram gidilen aynı restorana gidilirdi. 🙂 Sonrasında müzisyenler apartmanında oturduğumuz İçin anne ve babamın arkadaşlarıyla müzik yapılır şarkılar söylenir, sohbetler, muhabbetler havada uçuşurdu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.